Upute za odvajanje otpada

Objava: 18.07.2023

Poštovani korisnici usluge sakupljanja komunalnog otpada, u tekstu niže objavljuje se edukativni tekst o razdvajanju i odlaganju komunalnog otpada u raznobojne spremnike

BIOOTPAD:
Sakuplja se putem dodijeljenih smeđih kanti svaki tjedan na dan odvoza otpada s gradskog područja grada Petrinje i Mošćenice.

MOLIMO ODLAGATI: Vrtni ili zeleni otpad (lišće, usitnjene grane i grančice, pokošena trava, orez živice, uvelo cvijeće, ostaci voća i povrća), kuhinjski otpad od pripreme hrane (svježi ostaci i kora voća i povrća, ostaci kruha, listovi salate, blitve, kelja, ljuske jaja, talog od kave, korištene vrećice čaja), ostali biootpad (piljevina, slama, božićna drvca, ohlađeni pepeo).

MOLIMO NE ODLAGATI:Termički obrađenu i zauljenu hranu (nakon kuhanja, prženja i pečenja), meso i ribu, mlijeko i mliječne prerađevine, tekuće otpatke hrane (ulja, ocat, juhe, gulaš…), masti, izmet kućnih ljubimaca, pelene, odjeća, različite vrste ambalaže, obojeni i lakirani drveni otpad.

NAPOMENA: MOLIMO NE ODLAŽITE BIOOTPAD U PLASTIČNIM VREĆICAMA !

PAPIR I KARTON:                                                                                                                                    Sakuplja se putem dodijeljenih plavih kanti svaki tjedan na dan odvoza otpada. Sav odloženi korisni otpad mora biti suh i čist.

MOLIMO ODLAGATI: Novine, časopisi, prospekti, katalozi, bilježnice, knjige, telefonski imenici, slikovnice, uredski papir, kalendari, papirne vrećice, karton.

MOLIMO NE ODLAGATI: Tetrapak, plastificirani i metalizirani papir, rabljene higijenske maramice i slično, pelene, masni i prljavi papir, indigo, fotografije, tapete, vrećice iz usisavača, korištene papirnate tanjure i čaše.

PLASTIČNA AMBALAŽA, METALNA AMBALAŽA, TETRAPAK:                                                      Sakuplja se putem dodijeljenih žutih kanti svaki tjedan na dan odvoza otpada.
Sav korisni otpad prije odlaganja potrebno je isprazniti i isprati.

MOLIMO ODLAGATI: Plastične boce pića i napitaka te prehrambenih proizvoda (ulje, ocat, mlijeko i mliječne prerađevine), šampona, tekućih sapuna, omekšivača, plastične vrećice. Tetrapak  (iscijeđenu i stisnutu ambalažu). Metalnu ambalažu (aluminijske i limenke drugih vrsta metala.)

MOLIMO NE ODLAGATI: Ambalažu u kojoj su se nalazile različite opasne tvari (motorna ulja, herbicidi, boje, lakovi, otrovi..), kristal, keramiku, žarulje (fluorescentne, klasične, štedne), cerade, višeslojna plastika, plastične igračke, cijevi.

STAKLENA AMBALAŽA:

MOLIMO ODLAGATI: Ambalažne boce i staklenke bez čepova.

MOLIMO NE ODLAGATI: Čaše, šalice, tanjure, ravno staklo (prozorska stakla, ogledala i sl.), keramiku, vaze, pepeljare, kristal, žarulje (fluorescentne, klasične, štedne).

NAPOMENA: staklenu ambalažu odložite u TRANSPARENTNU VREĆICU po vašem izboru. VREĆICU ODLOŽITI POKRAJ ŽUTOG SPREMNIKA ISKLJUČIVO NA DAN SAKUPLJANJA ŽUTOG SPREMNIKA ZA MIJEŠANU AMBALAŽU (Korisnici u zgradama imaju spremnike za staklenu ambalažu).
Molimo da u potpunosti ispraznite ambalažni otpad, po mogućnosti isperete prije odlaganja (uklonjene čepove i zatvarače ubacite u žutu kantu).

HVALA VAM ŠTO RAZVRSTAVATE OTPAD!

Vaš Komunalac Petrinja d.o.o.

Vezani dokumenti